Izložba

Otvorenje izložbe Kad se spremim i malo naredim

Izložba narodnih nošnji Šokaca u Panoniji iz zbirke Centra za tradicijsku kulturnu baštinu "Kad se spremim i malo naredim", autora Josipa Forjana, otvorena je 9. travnja u Gradskom muzeju Vukovar.

Na izložbi su predstavljene narodne nošnje Šokaca koji žive u Slavoniji, Baranji, zapadnom Srijemu, Bosanskoj Posavini, istočnom Srijemu, Bačkoj, mađarskom dijelu Baranje te u rumunjskom mjestu Rekašu u okolici Temišvara, koji predstavlja najstariju i najudaljeniju točku šokačke dijaspore. Predstavljeno je tzv. starovirsko ruho - stariji sloj tradicijskog odijevanja koji jasno pokazuje brojne zajedničke elemente svojstvene svim šokačkim nošnjama.

Izložba predstavlja i novije odjevne slojeve i inačice šokačkog tradicijskog ruha koje se formiralo u drugoj polovici 19. stoljeća pod utjecajem građanske mode i različitih europskih umjetničkih stilova. Pritom dolazi do jače diferencijacije šokačkih nošnji različitih regija sa istaknutim lokalnim obilježjima. Iako naizgled vrlo različite, sve se one mogu međusobno povezati pomoću mnogih zajedničkih elemenata. Od starinskoga, novo se ruho razlikuje izgledom, krojem, materijalom, ukrasima i načinom na koji se odijeva. Bilo je primjereno mlađoj životnoj dobi i nosilo se u najsvečanijim prigodama, određenim crkvenim blagdanima ili običajima. Brižno se čuvalo i prenosilo s generacije na generaciju.

Obzirom da je dio šokačkog tradicijskog tekstilnog rukotvorstva pretrpio znatnu devastaciju tijekom Domovinskog rata (Srijem, istočna Slavonija, Baranja i Bačka), a potom i poplave u županjskoj Posavini (Cvelferija), izložba predstavlja i projekte spašavanja, prikupljanja i obnove nošnji ugroženih područja ali i današnji trenutak - suvremenu primjenu šokačkih nošnji u svakodnevnom životu, na folklornim priredbama, današnje tekstilno rukotvorstvo i trend obnove starih zaboravljenih tekstilnih umijeća.

Autor izložbe je Josip Forjan, a stručni suradnici Mladen Seletković i Mihaela Živić. Autor postava je Dražen Matijašević, realizirali su je zaposlenici Centra za tradicijsku kulturnu baštinu u suradnji sa kustosicom Gradskog muzeja Vukovar, Renatom Devetak Rocom i tehničkim osobljem.

Otvorenju su nazočili ispred Vukovarsko-srijemske županije i Upravnog odjela za turizam i kulturu pročelnica Tamara Kalistović sa suradnicama, te ispred Grada Vukovara i Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje viša stručna suradnica za obrazovanje Kristina Božić Živanović.

Na izložbi su govorili: ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ana Filipović, ravnateljica KUC Travno Gorana Šojat, te autor i voditelj Centra za tradicijsku kulturnu baštinu Josip Forjan.
Izložbu je službeno otvorila Ružica Marić koja se u svom govoru prisjetila početaka suradnje Muzeja i gospodina Forjana i naše dvije ustanove nakon Domovinskog rata te sve do danas.
Svečanost otvorenja dodatno je uveličao KUD Izvor iz Vinkovaca s izvedbom tradicijskih narodnih napjeva.



Foto: Miroslav Šlafhauzer